UUTISIA 2011

15.12
Vuoden viimeiset näyttelyt käytiin perinteisesti Helsingissä joulukuun alussa. Matkalle suuntasi koko koiralauma, mutta kehässä nähtiin omista koirista molempina päivinä Pete ja Oona.
Tuloksista ei ole sen kummempaa kommentoitavaa, toisena päivänä tuomari piti Peten rauhallista esiintymistä haluttomuutena, mutta toisena päivänä potku riitti kuitenkin valio urosten kovassa luokassa 6 parhaan joukkoon kera SA:n. Oonalle lauantailta EH ja sunnuntailta ERI.
Mutta se tunnelma kehän reunalla on jotain mikä pitää itse kokea. Lukemattomia huippukoiria ja paljon tuttuja, kyllähän siellä viihtyy useammankin tunnin.
Lauantaina kehässä nähtiin myös B-pentueen tyttö Hilima. Täytyy kyllä ylpeänä todeta että koira on varsin hieno käytökseltään ja ulkonäöltään, vakuuttavasti tyttö pokkasi ROP pennun paikan kera KP:n. Lämmin kiitos Maaritille ja perheelle että jaksoitte Hiliman kanssa reissata etelään ja suuret kiitokset koiran hienosta hoidosta.
Kaikenkaikkiaan kyllä kasvattajalle on tärkeintä että pennut saavat arvoisensa kodit!

Oona ja Diva kävivät 8.12 päivittämässä myös silmiensä peilaukset. Oonalle kerta oli jo kolmas, tuloksena täysin terveet silmät. Divalle peilaus oli nyt toinen ja tuloksena myös täysin terveet silmät! Oonan juoksut ovat nyt jostain syystä myöhässä, joten astutusajankohtaa mietitään kuumeisesti. Periaattessa me joutasimme Oonan kanssa molemmat mammalomalle vuoden alusta, mutta katsotaan kuinka luonto järjestää asiat.

Vuosi 2011 on kokonaisuutenaan ollut kyllä upea! Maailmalle saatiin jälleen uusi pentue ilahduttamaan perheiden arkea, omistajat ovat olleet koiriinsa tyytyväisiä ja mikä tärkeintä, kaikki ovat tiettävästi pysyneet terveinä ilman suurempia ongelmia. Toivottavasti näin on jatkossakin. Haluan kiittää kaikkia ystäviäni, lukuisia kasvattajia joiden kanssa olemme yhteistyötä tehneet sekä kasvattieni omistajia. Ilman teitä, tätä kaikkea tuskin olisin kokenut ja oppinut tänäkin vuonna paljon uutta! Lämmin kiitos vuodesta 2011 ja sylin täydeltä onnea ja menestystä tuleviin vuosiin toivottaa Fearless Fellow perhe!

23.11
Jyväskylän näyttelyyn ajeli pohjoisesta varsinainen ryhmä rämä. Luvassa oli jälleen kerran paljon hyvää seuraa ja hyvää menoa. Lämmin kiitos Vuokolle iltatarjoilusta sekä mukana olleille hauskoista hetkistä. Tulokset olivat tiukalta tuomarilta kyllä varsin hyvä, Pete VAL EH ja Oonalle VAL ERI SA PN4. Tästä on hyvä jatkaa vuoden päänäyttelyä kohti. 

Piipahdimme myös kahvilla B pentueen pojan, Romin, luona. Kiitos myös Romin perheelle mukavasta seurasta ja onnittelut upeasta koirasta. Romi on sisarustensa tapaan iloinen ja hyvätapainen nuorimies, joka elää onnellista arkea lapsiperheessä. Toivotaan pojalle jatkossakin hyviä vointeja sekä perheelle paljon huumorintajua viriilin pojan kanssa.

Viime viikolla teimme myös lopullisen päätöksen Aavan suhteen. Aavahan kävi 3 viikkoa koeajalla Siilinjärvellä, johon kotiutuikin hienosti ja otti emännän omakseen. Valitettavasti emäntä joutui kuitenkin äärimmäisen raskaan päätöksen eteen ja palautti Aavan kotiin vielä mietintäajaksi. Katsoin parhaaksi tehdä päätöksen uuden perheen puolesta, eikä Aavaa enää luovuteta eteenpäin. Tyttö on kotiutunut laumaan niin hyvin ja tulee hienosti juttuun porukassa, ettei sydän enää salli sitä riepotella eteenpäin. Näinollen Aava on ja pysyy laumamme muonavahvuudessa tulevaisuudessa eikä ole myytävissä enää mistään hinnasta. Aavassa on hyvin paljon juuri sitä mitä minä koiralta haen, määrätietoisuutta ja periksiantamattomuutta, mutta kuitenkin suuri palo tehdä ja toimia yhdessä. Äitinsä tavoin se on varsinainen Ämmä halutessaan, mutta sydämeltään täyttä kultaa!

02.11
Lauantaina matkasimme koko perheen voimin Seinäjoelle pitkästä aikaa näyttelytouhuihin. Iloksemme samaan kaupunkiin oli eksynyt myös paljon tuttuja koiria omistajineen, joten odotuksia näyttelypäivälle emme asettaneet. Tavoitteena oli hyvä esiintyminen pienen tauon jälkeen. Pete kisasi äärimmäisen kovassa valiourosten luokassa ja kuinka ollakkaan, pojan potku riitti 2 sijalle luokassa ja samoin myös paras-uros kehässä. Näin ollen Pete pokkasi ensimmäisen vara-cacibinsa, joka tarkemmin tutkittuna osoittautuikin vahvistuvan CACIBIKSI, ensimmäisen uroksen ollessa jo inttivalio. Mikäs siinä, lennosta koiran vaihto ja valionartut kehään. Luokassa olikin yllättäen vain 2 narttua, mutta laatuhan korvaa määrän. Oona tyylitteli upeasti luokkavoittoon ja kaiken kukkuraksi vielä PN1 sijalle. Ensimmäinen virallisesti suoraan vastaanotettu CACIB olikin sitämyöten selvä ja näin tytöllä on Suomesta vaadittavat CACIBit kasassa. Loppukisassa Oonan oli taipuminen tutulle Ekille (Pfeffer Xantos) mutta ei hopea ole häpeä kun vastassa oli kovan tason uros. Päivä kyllä ylitti odotuksemme ja kehän reunalla aika kului taas mahtavasti, kiitos kaikille mukana olleille ja pian taas tavataan!

12.09
Viikonloppu vietettiin varsin vauhdikkaissa olosuhteissa. Lauantaina ajelimme B pentueesta Biancan, eli Iineksen, ja Betty Boopin, eli Hiliman kanssa kohti Pellon pentunäyttelyä. Hienosti pikkulikat reissasivat ja kulkivat maailmanmatkaajan elkein. Kehässä nähtiin kaksi hyvin erinlaista esiintymistä, Hilima näki parhaaksi vedota tuomariin elegantilla käytöksellään ja Iines taas laukkasi tuomarin sydämeen iloisella käytöksellään. Ei jäänyt tuomarin sydän kylmäksi tyttöjen hännän heilutuksesta, Hilima pokkasi ROP-pennun paikan ja sai myös KP:n. Iines oli näin PEK2, mutta jäi ilman KP:tä. Hilima taisteli aina niin kovatasoisessa 2 ryhmässä vielä 6 parhaan joukkoon, joten tästäpä on molempien tyttöjen hyvä lähtä vaihtamaan karvaa ja treenaamaan tulaveisuuden koitoksia varten.

Sunnuntaina olikin vuorossa isompien tyttöjen agilitypäivä. Ensimmäiset startit tälle vuodelle ja Diva se vaan onnistuu aina alotusta siirtämään, tälläkertaa juoksu osui harmittavasti juuri kisojen aikaan, joten kilpailulupaa ei tullut. Oona kisasi yhden hyppyradan, joka tuomittiin hylätyksi vain ohjaajan tyhmyyden vuoksi. Kerrankin koirasta löytyi vauhtia kuin isommastakin koneesta, joten ohjaajan suunnittelema olan yli valui armotta pitkäksi ja aiheutti yhden esteen välistä jäämisen. Toinen rata olikin sitten ohjaajalta parempi, mutta Oona oli jo sitä mieltä että A:n harjalta on hyvä muikistella yleisölle ja pujottelussa Juhon kannustushuuto vierestä sai Oonan rytmin hiukan särkymään. Hetkittäin yli vuoden kisatauko näkyi ja tuntui, mutta tästä on kiva jatkaa harjoituksia.

Aavasta on tullut jokunen potentiaalinenkin kysely, mutta tyttö etsii edelleen omaa kotiaan. Aava lähtee vain osaaviin käsiin ja mielellään jo rodun entuudestaan tuntevalle ihmiselle!

25.08
Kesä kääntyy syksyyn ja päivitykset kotisivuilla on ollut kyllä ihan lomafiiliksissä, pahoittelut! Oona ja Pete kisasivat kesän aikana muutaman näyttelyn niin suomen kuin ruotsinkin maalla, mutta toivotut tulokset jäivät harmittavasti vielä puuttumaan. Mukavin muisto lienee heinäkuun ruotsin reissu, jossa Oonan säteily riitti valioluokan voittoon ja PN2 sijalle. Voiton vei kylläkin upea nuori narttu, joten huonolle ei missäännimessä hävitty! Peten potku piisasi avo3 sijalle ja mieltä lämmittää kovasti se, että ilmaiseksi arvostelut eivät tulleet, kun tuomaroimassa oli suomalainen erikoistuomari ja tiukasta arvopstelustaan tunnettu Hilkka Salohalla.

Divalle oli suunniteltu depyytti kehiin Torniossa, mutta edellisen viikon agilitytreeneissä tyttö jumi selkänsä niin hyvin, että katsoin viisaammaksi lääkitä tytön kipulääkekuurilla ennen hierojalle menoa. Viisas päätös, sillä nyt alkaa neito olla taas kunnossa ja vauhtia radalla niin kuin vanhoina hyvinä aikoina!

Heinäkuussa muutti takaisin taloomme A-pentueesta toinen nartuista. FF Adiana, kotoisammin Aava, etsiikin nyt loppuelämäkseen uutta perhettä, joka omaa tarpeeksi kokemusta, auktoriteettiä ja aikaa aktiiviselle tytölle. Aava on terveeksi tutkittu kaikin puolin ja näyttelyissä käynyt harvakseltaan. Aava taitaa agilityn salat, joten ihanne olisi koti jossa pääsisi tositoimiin harrastusrintamalla. Aavasta kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä suoraan puhelimella!

06.07
Perinteeksi muodostunut juhannuksen vietto pohjoisessa oli tänäkin vuonna ohjelmistossa. Ja mitä olisi juhannus ilman Rovaniemen näyttelyä? Tutuksi tullut paikka, paljon hyvää seuraa ja kelikin oli sopiva. Meidän mukaan ei suuria voittoja suotu, joten metsästys jatkui. Peten oli tyytyminen sileään siniseen ja Oonalle pelkkä punainen. No mikäs siinä, B pentujen isä Turbo näytti niinsanotusti närhen munat koko sakille ja palkittiin rotunsa parhaana! Silmiä hivelevä uros kertakaikkiaan! 

Rovaniemen jälkeen viikko lepoa ja kohti Kokkolan näyttelyä. Keli oli kylmän tuulinen, mutta fiilikset kehän reunalla varsin mukavat. Paljon oli tuttuja taas liikenteessä ja hyviä koiria kisaamassa. Pete kisasi avoimessa luokassa kahden muun uroksen kanssa ja kuinka ollakkaan, poika pesi luokkansa tyylipuhtaasti ja eleettä, tienaten näin myös kuudennen sertinsä! PU kisassa edelle kiilasivat valioluokan urokset, joten Peten oli tyytyminen PU3 sijaan. Samalla käden puristuksella sinetöitiin myös uusi suomen muotovalio, ikää 2v1kk!

Oonalle ei asetettu sen kummempia odotuksia, vastassa oli taas aina yhtä kova valionarttujen kaarti, mutta kuinka ollakkaan, Oona kiilasi luokassa toiseksi, pitäen paikkansa myös PN luokassa ja kotiin oli tuomisina kolmas VARA CACIB! Onko tyttö perinyt isältään kirouksen tuohon vara-liiteeseen, mene ja tiedä, mutta tämä vara vahvistuu CACIBIKSI ! Näin siis kolmas kerta toden sanoi ja Oonan CACIB tili on myös avattu.

Diva on vielä ollut pelkästään huoltojoukoissa mukana näyttelyissä, mutta parin viikon päästä pääsee tyttö tositoimiin mukaan ja katsastetaan mikä on tytön kisakunto. Agility on alotettu myös mammaloman jälkeen ja hieman on hallinnassa ongelmia, kaasu on edelleen aika herkkä hirttämään pohjaan! Jahka suunta saadaan yhteneväksi, tulee tyttö taas paahtamaan agilityn parissa syksymmällä..

20.06
Kesäkauden ensimmäinen näyttely on nyt korkattu ja fiilikset on hyvät! Ajelimme Gällivaaraan Ruotsin puolelle ensimmäistä kertaa, ja vieläpä asuntoautolla. Matkassa tiukka 5 ihmisen ryhmä ja 3 rentoa partanaamaa. Mikäs siinä oli reissatessa, karavaani kulki ja koira haukkui.  

Oona kisasi valioluokassa kahden muun suomalaisen kanssa ja sen oli tyytyminen VAL ERI3 sijaan. CK:ta ei herunut mutta arvostelu oli varsin mukava: keskivahva, kompakti, hyvä karva, erittäin tyypillinen pää, täydellinen ylälinja, hyvät kulmaukset, ei tarpeeksi kehittynyt eturinta, kapea rintakehä mutta oikeanlainen etuosa, vapaat liikkeet, takaliikkeet ahtaat.

Pete teki depyyttinsä avoimessa luokassa, jossa taso olikin varsin kova. Pojan oli tyytyminen AVO ERI3 ilman CK:ta. Mutta hyvä arvostelu pojalle, aika korjaa mitä korjattavissa on: kompakti, hyvä formaatti, hyvä pigmentti, täydellinen karva, tyypillinen pää, oikeanlainen ylälinja, ei tarpeeksi kehittynyt eturinta, hyvät kulmaukset, avoimet kyynärpäät, oikeanlainen etuosa, vapaat liikkeet.

Katseet kohti Rovaniemen juhannuskisoja ja mikäs sinne on reissatessa, tuttuja on aina mukava nähdä ja Joulupukkia täytynee käydä tervehtimässä taas.

11.05
Fearless Fellow Athos on jalostustarkastettu ja hyväksytty ulkomuodon osalta jalostukseen!
Enää luuston kuvaukset puuttuu ja Elmo on jalostusmateriaalia Reijan käsissä. Onnittelut!

12.04
Pennut ovat jo 5vrk vanhoja ja Oona juhlii 5v synttäreitään! Onnittelut koko Manetan P-pentueelle ja kaunis kiitos Terhille upeasta koirasta!

14.03
Kotisivujen päivityksen kanssa on ollut pienoisia ongelmia, mutta toivottavasti vaikeudet on voitettu.

Penturintamalla on odotettavissa vilskettä huhtikuussa, Diva on ultrattu kantavaksi. Divan ja pentujen kuulumisia voitte lukea blogista

A pentueesta myös Adiana, kotoisammin Aava, on saanut läpivalaisunsa suoritettua tuloksin lonkat A/A, kyynärät 0/0 ja silmät terveet. Onnittelut perheelle terveestä harrastuskaverista.

Diva sai tunnustusta harrastusten saralta myös Suomen Snautserikerholta, Diva palkittiin Vuoden agilitykoira 2010 kisassa 3 sijalla! Upea suoritus aika harvalla kisatahdilla, joten tyttö on kyllä taukonsa ansainnut.

06.02
Diva on astutettu ja pentujen toivotaan valtaavan FF talon vko:lla 14.
 

27.01
Peten luustosta on nyt lausunto saatu. Nuoriherra omistaa lonkat mallia A/A ja kyynärpäät 0/0, joten Pete on saatavilla jalostukseen terveeksi tutkituille ja tulosta tehneille nartuille.

A-pentueesta Aurora on kuvattu ja lausuttu myös. Lonkat C/C ja silmät terveet.

Diva on aloittanut juoksunsa ja astutetaan helmikuun alussa, pentuja odotellaan siis huhtikuun puolelle.

08.01
Uusi vuosi ja uudet kujeet! Avasimme näyttelyvuoden perinteisesti Kajaanissa, jossa olikin taas paljon nähtävää. Hyviä koiria, pitkiä arvosteluita ja laadukasta seuraa. Talon koirista kehässä piipahti Pete ja Oona, Diva jätettiin talonvahdiksi pitkän karvansa kanssa. Tiukalta tuomarilta irtosi Petelle EH1 ja Oonalle ERI, SA ja PN4 sija. Mukava oli lukea pitkästä aikaa koko lapullinen arvostelua. Aava neito piipahti myös kehässä ja tienasi itselleen tyylikkään ERI:n, mutta potku ei ihan piisannut vaaleanpunaiseen. Nälkä kasvaa syödessä, joten uusia kommelluksia kohti.

Petelle on varattu aika luuston kuvaukseen ja silmien peilaukseen, mielenkiinnolla odotamme mitä tuleman pitää. FF A tytöt tulevat kovasti kannoilla, josta suuri kiitos heille. Tieto on arvokasta toki heillekin, mutta kultaakin arvokkaampaa myös minulle.


 Vanhemmat uutiset:

2010
2009